Skapad:2011-02-09 13:20:00
Byggstenar är de olika funktioner som bygger upp standardsidor, nyheter och startsidor på intranätet. Till exempel bilder, möjlighet att infoga multimedia och faktarutor.
Läs mer om Byggstenar
Skapad:2012-05-29 17:15:00
Du som är administratör kan välja om ett intranät ska ha några förutbestämda sidor i vänstermenyn, till exempel en nyhetssida. Du kan också välja vad som ska visas på kollegernas personliga startsidor.
Läs mer om Ett intranäts startsida
Skapad:2014-12-08 14:50:00
För dig som behöver se hur exempelvis bilder och ämnesområden hänger ihop och är kopplade till varandra finns nu ett tillägg i dokumentlistornas detaljvy.
Läs mer om Kopplingar mellan dokument
En kort grundutbildning
För dig som precis ska börja publicera på intranätet finns en utbildning i Utbildningsportalen.
I utbildningsportalen finns möjlighet till kompetenshöjning för dig utan att det behöver vara krångligt, dyrt eller tidsödande. Där hittar du både e-utbildningar, lathundar och nyttiga länkar. Det finns en övergripande introduktion om hur systemen hänger ihop (Ny på jobbet), samt utbildningar och utbildningsmaterial kring våra gemensamma it-system.